Meny

Javascript verkar inte påslaget? - Vissa delar av Lunds universitets webbplats fungerar inte optimalt utan javascript, kontrollera din webbläsares inställningar.
Du är här

Spår av enorma solstormar i Grönlands och Antarktis isar

NEEM forskningsstation på norra Grönland. Foto: Raimund Muscheler
NEEM forskningsstation på norra Grönland. Foto: Raimund Muscheler

Solstormar och de partiklar som de för med sig leder till spektakulära fenomen som norrsken, men de kan också innebära en allvarlig risk för vårt samhälle. I extrema fall har sådana händelser tidigare lett till stora strömavbrott, och de skulle också kunna störa satelliter och andra kommunikationssystem. En studie publicerad i senaste Nature Communications visar att solstormar skulle kunna bli mycket kraftfullare än vad forskarna hittills har trott. Forskare vid Lunds universitet bekräftar nu att två extrema solstormar inträffade för drygt 1000 år sedan.

– Om sådana solstormar skulle drabba jorden i dag, skulle det få förödande konsekvenser för vår strömförsörjning, liksom för våra satelliter och andra kommunikationssystem, säger Raimund Muscheler vid Geologiska institutionen, Lunds universitet.

Ett team av forskare från Lunds universitet, tillsammans med kollegor från Uppsala universitet liksom från Schweiz, Danmark och USA, har letat efter spår av solstormar i iskärnor från Grönland och Antarktis. Överallt på jorden finns spår av kosmisk strålning, bland annat i form av låga halter av radioaktivt kol.

För några år sedan fann forskare en ökning av radioaktivt kol i trädringar från perioden AD 774/775 och AD 993/994, men orsaken till ökningen har tidigare varit oklar.

– I vår studie har vi arbetat med att systematiskt hitta orsaken till dessa händelser, säger Raimund Muscheler. Vi har nu funnit motsvarande ökningar i iskärnor för exakt samma period. Med dessa nya mätningar är det därför möjligt att utesluta alla andra tänkbara förklaringar och bekräfta att extrema solstormar är orsaken.

Dessutom har forskarna gjort en bedömning av de partikelflöden som är kopplade till dessa händelser. Raimund Muscheler påpekar att resultatet visar vikten av att se över skyddet för elektroniska system:

– Dessa solstormar var överlägset mycket större än alla tidigare fall som hittills har kunnat mätas här på jorden. Vår upptäckt bör därför leda till en omprövning av de risker som solstormarna innebär, säger Raimund Muscheler.

Multiradionuclide evidence for the solar origin of the cosmic-ray events of AD 774/5 and 993/4

Fakta om solstormar

Solstormar är utbrott på solen som orsakar utsläpp av stora mängder partiklar. När partiklarna träffar jorden växelverkar de med jordens magnetfält som styr dem mot polarområdena där de orsakar norrsken eller sydsken. Det har inträffat stora solstormar de senaste åren, exempelvis ett i oktober 2003 som ledde till ett stort strömavbrott i Malmö. De extrema solstormar som forskarna nu har sett spår av i iskärnor var ungefär tio gånger så stora som de som observerats under de senaste decennierna.

Senaste artiklar

2017-11-27
Svante Björck har blivit utsedd till "Fellow of The American Association for the Advancement of Sciences (AAAS)".
Svante Björck har blivit utsedd till "Fellow of The American Association for the Advancement of Sciences (AAAS)".
2017-11-17
Peter Cederström, passionerad amatörpaleontolog i Eslöv, utsedd till hedersdoktor vid LU
Peter Cederström, passionerad amatörpaleontolog i Eslöv, utsedd till hedersdoktor vid LU
2017-10-30
Guillaume Fontorbe et al. uppmärksammade av eos.org för artikel om Stilla Havs-strömmar
Guillaume Fontorbe et al. uppmärksammade av eos.org för artikel om Stilla Havs-strömmar
2017-10-12
Svante Björck tilldelas Geologiska Föreningens Munthepris
Svante Björck tilldelas Geologiska Föreningens Munthepris
2017-08-07
Charlotte Möller hittar diamanter i Norge.
Charlotte Möller hittar diamanter i Norge.