Meny

Javascript verkar inte påslaget? - Vissa delar av Lunds universitets webbplats fungerar inte optimalt utan javascript, kontrollera din webbläsares inställningar.
Du är här

Det finns fortfarande några platser kvar på Naturvetenskapligt kandidatprogram i Geologi – välkommen att göra en sen anmälan på antagning.se

Studenter

Klicka på antagning.se och välj programmet som heter ”Naturvetenskapligt kandidatprogram, Geologi”. Välkommen med din anmälan!

Naturvetenskapligt kandidatprogram i Geologi

Samhället behöver mer kunskap om samspelet mellan mark, luft och vatten. Vi behöver svar på framtida frågor om jordens resurser, naturkatastrofer och klimatförändringar, möjlig eller omöjlig infrastruktur. De som läst geologi vet svaren och är efterfrågade på arbetsmarknaden både i Sverige och utomlands. Vårt kandidatprogram i Geologi, som har fått högsta betyg i nationella utvärderingar, är nära relaterad till forskningen på institutionen eftersom alla våra lärare också är aktiva forskare. Flera av våra lärare har fått pedagogiska priser och en viktig del av utbildningen utgörs av exkursioner och fältundervisning. Våra studenter är attraktiva på arbetsmarknaden och arbetar huvudsakligen i företag eller kommuner med frågor som rör berg- och jordlager och grundvatten, ofta med tydlig miljöinriktning.

Mer information om vårt kandidatprogram i Geologi hittar du på följande länk: http://www.geologi.lu.se/utbildning/kandidatutbildning

Första kursen på programmet heter ”Planeten jorden – en introduktion” med kurskoden GEOA01. På följande sida kan du läsa mer om kursen samt även se schema och kurslitteratur: http://www.geologi.lu.se/utbildning/hela-kursutbudet/geoa01

Hur är det att läsa geologi? På denna länk delar några av våra tidigare studenter med sig av sina erfarenheter av hur det är att läsa geologi och vad de nu har fått för jobb efter geologistudierna: http://www.geologi.lu.se/utbildning/arbetsmarknad

Vad jobbar man med som geolog? Vad finns det för jobb att välja mellan? Lite mer om en geologs arbetsmarknad kan du läsa om på denna länk: http://www.geologi.lu.se/utbildning/studievagledning/efter-studierna

Här kan du läsa svaren på de vanligaste frågorna om vad man ska tänka på och vilka möjligheter man har när man läser på geologiprogrammet: http://www.geologi.lu.se/utbildning/studievagledning

 

Välkommen med din anmälan till Naturvetenskapligt kandidatprogram i Geologi (NGNAT) på antagning.se

 

Med vänlig hälsning

Elisabeth Einarsson
Studievägledare på Geologiska institutionen, Lunds universitet
elisabeth [dot] einarsson [at] geol [dot] lu [dot] se

 

Dan Hammarlund
Studierektor på Geologiska institutionen, Lunds universitet
dan [dot] hammarlund [at] geol [dot] lu [dot] se

Senaste artiklar

2017-11-27
Svante Björck har blivit utsedd till "Fellow of The American Association for the Advancement of Sciences (AAAS)".
Svante Björck har blivit utsedd till "Fellow of The American Association for the Advancement of Sciences (AAAS)".
2017-11-17
Peter Cederström, passionerad amatörpaleontolog i Eslöv, utsedd till hedersdoktor vid LU
Peter Cederström, passionerad amatörpaleontolog i Eslöv, utsedd till hedersdoktor vid LU
2017-10-30
Guillaume Fontorbe et al. uppmärksammade av eos.org för artikel om Stilla Havs-strömmar
Guillaume Fontorbe et al. uppmärksammade av eos.org för artikel om Stilla Havs-strömmar
2017-10-12
Svante Björck tilldelas Geologiska Föreningens Munthepris
Svante Björck tilldelas Geologiska Föreningens Munthepris
2017-08-07
Charlotte Möller hittar diamanter i Norge.
Charlotte Möller hittar diamanter i Norge.